Štátny tajomník v Nemecku o PESCO a samite NATO

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák navštívil 27. – 28. júna Spolkovú republiku Nemecko, kde rokoval s parlamentným štátnym tajomníkom Spolkového ministerstva obrany Thomasom Silberhornom.

Diskutovali o bilaterálnej agende, o Stálej štruktúrovanej spolupráci (PESCO) EÚ, ale aj o nadchádzajúcom samite NATO v Bruseli, kde zhrnuli svoje očakávania zo samitu.

R. Ondrejcsák potvrdil, že spolupráca SR s Nemeckom v oblasti obrany sa neustále zlepšuje aj zriadením vládneho štruktúrovaného dialógu v roku 2017. Dôkazom je zintenzívnenie stretnutí na expertnej úrovni, ale aj účasť na cvičeniach či pôsobenie príslušníkov OS SR na nemeckej fregate v rámci operácie EUNAFOR MED. Potvrdil záujem SR na ďalšom pôsobení na nemeckej fregate. SR spolupracuje s Nemeckom aj na multilaterálnej úrovni, čoho dôkazom je zapojenie do zoskupenia v rámci NATO Framework Nations Concept práve pod vedením Nemecka.

Obaja partneri potvrdili dôležitosť PESCO, pričom R. Ondrejcsák zdôraznil najmä jeho praktické prínosy k odstraňovaniu nedostatkových spôsobilostí. Pozval Nemecko na vstup do projektu PESCO Euroartillery pod vedením Slovenska. V diskusii sa dotkli aj novej Európskej intervenčnej iniciatívy, kde je podľa Slovenska dôležité vo všetkých európskych projektoch zachovať inkluzívnosť.

Na okraj návštevy vystúpil R. Ondrejcsák s príhovorom na obede pridelencov obrany krajín NATO, ktorý organizovalo Slovensko, a bol aj rečníkom na diskusii v European Council on Foreign Relations na tému bezpečnosti v strednej Európe.

Spolu s T. Silberhornom a slovenským a českým veľvyslancom v Nemecku slávnostne 28. júna otvoril recepciu k 100. výročiu založenia československých légií a založenia Československa.

Autor: MO SR - KaSTAT, Foto: MO SR - KaSTAT - Dátum: 29.06.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 3885


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu